Kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie

Czy zaniedbany, czy też wypieszczony ogród dla dorosłych, jest dość umiarkowanie atrakcyjnym miejscem zabaw dla dzieci. Wiadomo, dzieci o niespożytej wyobraźni, zawsze znajdą obiekt do zabawy, ale chyba nie o to nam chodzi. Warto, zatem, włożyć odrobinę trudu w przygotowanie miejsca w ogrodzie, które będzie dla dziecka atrakcyjne, a przy tym spełniało rolę edukacyjną i zapewniało maksimum bezpieczeństwa.


Dobre miejsce do zabaw w ogrodzie, niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, powinno być miejscem bezpiecznym. Należy tu zwrócić uwagę na różne zagrożenia wynikające zarówno z lokalizacji i ukształtowania  samego kącika, jak i materiałów użytych do budowy zabawek i konstrukcji małej architektury. Jednak ogród to królestwo roślin i bacznie trzeba by się przyjrzeć doborowi gatunków i odmian. Sadząc młodą roślinę trzeba wiedzieć co z niej wyrośnie. Czy przypadkiem nie będzie uzbrojona w ostre kolce lub ciernie; czy te piękne owoce nie są trujące; może cała roślina lub jej część ma właściwości alergiczne; może te wonne kwiaty wabią owady, które mogą sprawić nam ból lub wzbudzić strach.

 Ogród, jako przestrzeń otwarta, oferuje dziecku szereg bodźców edukacyjnych niedostępnych dla małych mieszczuchów:

-         Warto zwrócić uwagę dziecka na takie czynniki jak warunki pogodowe czy zmienność     pór roku. W znanym sobie środowisku łatwo zaobserwować zmiany.

-         Wszystkie żywe stworzenia mieszkające oraz odwiedzające ogród okazjonalnie, mogą być tematem wyjściowym do pogadanki o roli, jaką pełnią w ekosystemie. Jak o nie dbać bądź jak je zwalczać.

 -         Obserwacja wraz z dzieckiem roślin, ich cyklicznych zmian, siły i tempa wzrostu, ich reakcji na czynniki stresowe (np. susza, mróz, przenawożenie, choroby, szkodniki, uszkodzenia mechaniczne) może doprowadzić do zaskakujących wniosków.

-         Systematyczne dbanie o roślinkę własnoręcznie zasianą lub posadzoną, prócz radości i satysfakcji z efektów własnej pracy, uczy dziecko obowiązkowości, poszanowania pracy, zwraca uwagę na potrzeby żywego organizmu.

Nie powinniśmy zapominać także o tym, że ruch na świeżym powietrzu sprzyja harmonijnemu rozwojowi fizycznemu dziecka, oraz wzrostowi jego odporności  na choroby. Warto więc, umieścić w kąciku dla dziecka budowle, które wymuszą na dziecku ruch a przy okazji rozwiną jego zdolności, np.: poczucie równowagi, koordynację ruchową, siłę, szybkość, celność, zwinność.

Kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie nie musi być duży. Ważne, aby był przemyślany i zapewniał podstawowe potrzeby. Warto aby miał miejsce do zabaw ruchowych, intymne miejsce odosobnienia, małą grządkę.

 

Autor: Roman Szynkielewski



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 1.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.