Wychowanie dzieci - jakich błędów unikać cz. 2

Wychowanie dziecka to długi proces. Większość rodziców chce zrobić to jak najlepiej, nie chce zaniedbać wychowania swojego dziecka.


    3.Brak konsekwencji

Brak konsekwencji to najczęściej popełniany błąd przez rodziców. Konsekwencja oznacza kierowanie się przyjętymi zasadami i logiką. Jeśli ustalisz jakąś zasadę i mówisz dziecku jakie będą konsekwencje jej nieprzestrzegania to musisz postępować zgodnie z tym co powiedziałeś. Dziecko, gdy zauważy, że wycofujesz się z tego, co powiedziałeś w pozostałych sytuacjach też będzie chciało sprawdzać czy uda mu się przekroczyć ustalone granice. Jasne zasady dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, potrafią przewidzieć co może się wydarzyć i potem potrafią przenieść te zasady w życie poza domem. Trzeba pamiętać o tym, iż zasady powinny być wprowadzane przez oboje rodziców i oboje powinni się z nimi zgadzać.

    4.Pułapki komunikacji

Umiejętność komunikowania się w rodzinie to bardzo ważna umiejętność, która sprawia, iż dziecko ma poczucie, że jest słuchane, że może porozmawiać z rodzicem o tym co się dzieje, a to wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa.

Komunikacja z dzieckiem może mieć charakter otwarty lub zamknięty. Oczywiste jest, że więcej korzyści przynosi komunikacja otwarta. Komunikacja zamknięta to najczęściej krytyka, porady ze strony rodzica i stosują je osoby, które wchodzą w rolę rodzica autorytarnego, pouczającego, obwiniającego lub bagatelizującego.

Natomiast otwarta komunikacja wymaga aktywnego słuchania ze strony rodzica. Początek stanowi tutaj stworzenie w dziecku przekonania, iż rodzic jest po to, aby go wysłuchać. Następnie słuchanie to należy uczynić uważnym, czyli zauważamy to co dzieje się na poziomie treści, ale także na poziomie uczuć i odzwierciedleniu tych uczuć – po prostu powiedzeniu co zauważasz, sprawdzeniu czy to, co ty zauważasz jest zgodne z tym, co czuje Twoje dziecko.

Należy pamiętać także o tym, że oprócz komunikacji werbalnej istnieje również komunikacja niewerbalna i jest ona nośnikiem wielu istotnych informacji.

    5.Wyręczanie dziecka

Niezależnie od tego jakim jesteś rodzicem, Twoje dziecko w życie będzie trafiało na trudności, problemy, które trzeba rozwiązać. Niektórzy widząc swoje dziecko w takiej sytuacji, chce ją rozwiązać za nie. Takie działanie pozbawia dziecko możliwości uczenia się, popełniania błędów, uzależnia od rodzica, czasami, szczególni u nastolatków, wzbudza niechęć do rodzica.

Oczywiście są sytuacje, w których udział rodzica jest niezbędny, ale wtedy w działanie te powinno być zaangażowane także dziecko. Takie podejście uczy dziecko współpracy oraz zwiększa jego poczucie sprawczości i odpowiedzialności za własne życie.

    6.Wprowadzanie dyscypliny pod wpływem emocji

Podstawowym błędem jest wprowadzanie dyscypliny w momencie zdenerwowania. Lepiej jest odczekać, pozwolić opaść emocjom i wtedy zastanowić się co mogłoby poprawić sytuację. W sytuacjach zdenerwowania strony bardziej zajmują się atakiem, prowadzeniem bitwy, osiągnięciem zwycięstwa niż chęcią rozwiązania problemu. Oprócz tego, w takich sytuacjach używamy słów, których potem żałujemy, np. wyzwisk, przekleństw. Pod wpływem emocji rodzice często sięgają po kary, których nie są w stanie wyegzekwować. To obniża ich autorytet, a w dziecku buduje się przekonanie, że to, co mówisz to nieprawda, że tylko tak sobie gadasz. Pamiętać należy o tym, że dyscyplina nie jest wprowadzana po to, aby udowodnić kto ma rację, ale po to, aby dać dziecku informacje zwrotne o jego zachowaniu i nauczyć je czegoś.

    7.Wymaganie od dziecka, aby robiło to, co mówimy, a nie to, co robimy

Pamiętaj o tym, że dziecko uczy się głównie poprzez naśladowanie i to nasze działania docierają do niego szybciej niż nasze słowa. A my czasami robimy rzeczy niezgodne z tym, co przekazujemy dziecku i chcemy, aby dziecko nadal zachowywało się zgodnie z naszymi słowami. Pamiętam ze swojego doświadczenia, jak ustaliłam ze swoim synem, że jak gra na komputerze to nie może oglądać telewizji. Któregoś dnia sprzeciwił się temu, a ja przypomniałam mu o zasadzie. On wtedy odpowiedział, ale ty piszesz na komputerze i oglądasz telewizję.

 

Autor: Dominika Bielecka



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.