Maluch zbliżający się wiekiem do 3 lat zaczyna coraz bardziej interesować się rówieśnikami. Nie oznacza to, że jest skory do dzielenia się zabawkami z innymi ale z pewnością jest otwarty na współpracę.
Z rówieśnikami.
Może zdarzyć się, że chętnie na chwilę pożyczy zabawkę, zrobić coś miłego dla drugiej osoby – nie oczekuj jednak, że w ten sposób będzie się zawsze zachowywał. 3 latek jest bowiem na początku budowania umiejętności społecznych, bycia w grupie, dzielenia się i współpracy. Warto z maluchem odwiedzać jak najczęściej place zabaw i piaskownice by mógł on obcować z rówieśnikami. To świetnie przygotuje go do przedszkola. Zwiększona tolerancja na zachowania rówieśników nie oznacza, że trzylatek zawsze będzie czuły i przyjaźnie nastawiony. Dziecko nadal reaguje impulsywnie. Uderzone z pewnością spróbuje oddać. Wyraz czułości może równie szybko zamienić się w atak agresji. Nie potrafi jeszcze postawić się w roli drugiej osoby. Na świat nadal patrzy jedynie z własnej perspektywy. Tym bardziej zachęcam do częstych kontaktów z rówieśnikami. Nie ingerujcie zbyt szybko. Pozwalajcie by wasza pociecha samodzielnie radziła sobie z trudnościami. Wspierajcie ale nie narzucajcie swojej woli.
Rytuały dnia.
Mały przedszkolak często jest już dosyć pewny siebie, na tyle, że nie potrzebuje stałych rytuałów i ścisłej powtarzalności. Zadbaj jednak aby dzień malucha wyglądał podobnie. By pory drzemek, posiłków i snu były stale takie same. Zachęcaj malucha do samodzielności by nie przeżywał lęków związanych z niezaradnością i porażką.
Prawie trzylatek to idealny pomocnik domowy.
Słowa „mógłbyś”, „pomóż” brzmią dla niego bardzo zachęcająco. Chcąc się wykazać i sprawić przyjemność z dużym prawdopodobieństwem zaangażuje się w drobne prace domowe.
30 – 36 miesięcy to również doskonały czas wprowadzania małych obowiązków.
Dziecko w tym wieku może poradzić sobie ze sprzątnięciem własnego pokoju czy też podaniem wody zwierzakowi jeśli taki jest w domu. Nie bójcie się również określać normy obowiązujące w domu. Mogą do nich należeć „jemy przy stole”, „złościmy się w swoim pokoju” itp. Wasz maluch być może będzie się buntował i próbował je łamać ale równie chętnie będzie się im podporządkowywać. W tym wieku dziecko uwielbia mieć zasady, które w jasny sposób określą co wolno, a czego nie wolno robić. Wprowadzone zasady nie tylko porządkują świat malucha, ale sprawiają, że jest on dla nich przewidywalny i ułożony.W efekcie ma to doskonały wpływ na poczucie bezpieczeństwa malca. Wprowadzone zasady to także informacja dla dziecka, że oto nie jest on pępkiem świata lecz ważnym członkiem pewnej społeczności.